Historie

Jeníkov

Historie obce je úzce spjata s historií oseckého hradu a kláštera. V roce 1936, v letech hospodářské krize, zhruba 50 nezaměstnaných stavěla nový vodovodní řád v obci. V roce 1950 měla obec s osadou Oldřichov a Kocourkov (která zanikla) 1 487 obyvatel.

Dne 14. 9. 1945 založilo 20 členů hasičský sbor, se starostou Jiřím Halířem a velitelem Františkem Kautským. Mezi zakládající patří také Antonín Januš, Julius Kupec, Bohumil Lavička, Alfréd Trojan, Ladislav Pergner a Josef Unger. Původní německá požární zbrojnice byla ve stodole v objektu bývalého národního výboru č.p. 18. V padesátých letech jeníkovští hasiči vlastnili vozidla Deimler-Benz, automobilovou stříkačku z let 1920 a nákladní vozidlo Horch. V roce 1951 byl starostou Jaroslav Kranát a o rok později Josef Hašek spolu s velitelem Františkem Pergnerem. Nová zbrojnice byla vystavěna v letech 1958 - 1960 a nachází se naproti restauraci "Zelená lípa". V roce 1960 doporučil Okresní výbor ČSPO, aby se MJ Jeníkov a Oldřichov spojily v jednu organizaci. Členové obou místních jednot nesouhlasili.     V té době členskou základnu tvořilo 49 členů.

V roce 1961 měla organizace patronát nad místní mateřskou školou. Aktivně pracoval kroužek mladých požárníků. V roce oslav 100. výročí vzniku prvního českého hasičského sboru ve Velvarech byl dobrovolný požární sbor začleněn do 5. hasebního okrsku, kterému velel Rudolf Sejček z Jeníkova. Dále k němu patřily Lahošť, Hudcov, Oldřichov a Újezdeček. Mnoho požárníků bylo zaměstnáno na dole Barbora v Kocourkově. Ze studia dokumentů bylo zjištěno, že 24. 5. 1964 v soutěži zájmových kroužků PO zvítězilo družstvo žáků z Duchcova   a družstvo žákyň z Jeníkova, které bojovalo i v krajské soutěži. Navázaly tak na předchozí výsledky dorostenců z roku 1956, kteří v krajské soutěži získali 2. místo. V této době měla jednota 60 mužů, 10 žen a 14 žáků. V roce 1967, kdy ve funkci předsedy působil Josef Hašek  a ve funkci velitele Hynek Holubička, měla již jednota 74 členů. Dobré výsledky celé organizace byly po zásluze odměněny v roce 1968 svazovým vyznamenáním "Za zásluhy" poté, co se mohli požárníci pyšnit čestným odznakem "Za příkladnou práci". V roce oslav 25. výročí osvobození jeníkovští požárníci oslavili stejné výročí svého založení. Nejstarším žijícím členem byl Josef Hašek, který v hasičství pracoval od roku 1933. Za předsednictví Jaroslava Ksandry se konala slavnostní schůze 19. června. V roce 1974 měla členská základna 67 mužů a 9 žen  a to bylo podnětem k uskutečnění preventivních prohlídek v celé obci. Slib byl splněn a OIPO Teplice za tento čin vyslovila poděkování. Prohlídek se též zúčastnili mladí požárníci. Ve funkci velitele stál Jiří Odvárka a funkci preventisty vykonával Hynek Holubička. O dva roky později byl do funkce předsedy pověřen Milan Stehno. V osmdesátých letech požárníci aktivně plnili  v obci volební programy. Pomáhali při výstavbě prodejny a udržování obecní zeleně v akci "Zeleným program", kde několikrát od rady ONV obdrželi ocenění. Například v roce 1986 při údržbě parků a při opravách chodníku odpracovali 639 brigádnických hodin. K oživení aktivity by organizaci prospěl nástup mladší generace. Potvrzovala to i účast jeníkovských požárníků na veřejných společenských akcích v nedalekém Duchcově, kde také chyběly mladé tváře. 

Oldřichov u Duchcova

Od roku 1773 se zde kopalo uhlí. V chatrných dolech často vznikaly podzemní požáry. Jestliže v roce 1930 žilo v obci 1 200 obyvatel s 346 občany české národnosti, tak o dvacet let později to bylo již jen 830 obyvatel. Nová požární ochrana byla budována po osvobození v roce 1945. Mezi zakládajícími členy byli Oldřich Bogner, František Bubal, Václav Drbal a jeho syn, Anna Jirásková, Jaroslav Eisner, Antonín Košek, Bohumil Kubín - účastník národně osvobozeneckého boje, Vilém Kučera, Jan a Anna Kvasničkovi, Václav Mudra, Jaroslav            a Václav Novákovi, Marie Pavelková, Marie Paroulková, Miroslav Suchánek, Jiří Sukdolák, Ladislav Šašek a Valerie Žáčková. Kapitolu zaniklé organizace můžeme doplnit o zjištěných fakt, že na dole Barbora v Kocourkově v letech 1952 - 1954 ve funkci předsedy působil Václav Drbal a ve velitelské funkci Václav Týc. Ještě v roce 1959 měla členská základna 64 členů       s předsedou Václavem Drbalem.

Oldřichovští požárníci v roce 1962 pomohli obci s obnovou místního rozhlasu. V té době měla organizace 65 mužů a 4 ženy. O pět let později jen 39 můžu, ale 18 žen. Ženy měly v místní jednotě ČSPO svou důležitou roli. V roce 1969, kdy za předsednickým stolem stál Václav Solar, měla členská evidence 62 členů. Aktivní činnost organizace byla potvrzena v počátcích sedmdesátých let. Požárníci utvořili hudební sbor - dechovou kapelu a fotbalovou jedenáctku. V roce 1974 se stal předsedou Jan Kvasnička a velitelem Václav Solar, který v období        1975 - 1977 opět vykonával funkci předsedy základní organizace SPO. Po jeho odchodu z funkce,     v následném období 1978 - 1979, bylo vedení organizace svěřeno Miroslavu Jirákovi. Od roku 1977 VPS velel Ladislav Kováč. V uvedené době měla organizace 48 můžu, 22 žen                  a 14 mladých požárníků a vykazovala dobré výsledky. Požárníci do státního nákupu odevzdali  5,3 tuny sena z nepřístupných ploch. O dva roky později organizace uspořádala dvoudenní výlet pro 18 mladých požárníků jako odměnu za dobré plnění podmínek hry "Plamen". V roce 1982 požárníci odevzdali 19 tun sena. Příští rok soutěžili na "Bílinské Perle", "Sobědružské přilbě"     a v "Krupském poháru". Zdárně ukončili hru "Plamen" v Košťanech a opět v Kralovicích na Plzeňsku se přihlásili branným závodem do dalšího ročníku této hry mladých požárníků. Funkci předsedy vykonával do své smrti (1986) Miroslav Jirák. Poté funkce předsedy organizace byla svěřena Vladimíru Solarovi. Vedením sboru byl pověřen Ivan Košler, požárník z povolání. V osmdesátých letech se požární družstva mužů, ale i žen, zúčastňovala požárních soutěží. Od roku 1986, za finanční podpory MNV Jeníkov, stavěla organizace novou požární zbrojnici. Na výstavbě bylo odpracováno mnoho tisíc brigádnických hodin. V květnu 1987 oslavovali zakládající členové manželé Kvasničkovi, zlatou svatbu. Za práci v dobrovolné požární ochraně byli svazovým vyznamenáním oceněni Jan Kvasnička, Vladimír Kotalík, Miroslav Jirák a Jaroslav Suk. Organizace byla vyznamenána v roce 1969 odznakem            "Za příkladnou práci" a v roce 1982 medailí "Za zásluhy". Mnoho pohárů a uznání zdobí klubovnu organizace. V této části obce Jeníkov byli "dobrovoláci" jednou z nejaktivnějších organizací NF.

Po roce 1995 došlo ke sloučení obou jednotek,technika byla dislokována v hasičské zbrojnici v Oldřichově. V současné době nese jednotka název JSDH Oldřichov - Jeníkov.

zdroj: kronika obce

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky